17 Nisan 2009 Cuma

alerji ilaçları

Alerji yapıcı maddelerin özel yöntemlerle helfrlenerek hastadan uzak tutulamadığı durumlarda, soruna köklü çözüm getirmemekle birlikte rahatsızlığı hafifletmeye yarayan, belirtilere yönelik bir tedavi uygulanabilir.

Alerji bazı kişilerin belirli maddeler­le karşılaştıklarında gösterdikleri Özel bir tepkidir. Bağışıklık sisteminden kay­naklanır ve bir hastalık biçiminde ortaya çıkar. Gerçekten de bağışıklık sistemi bazen vücudu dış etkenlerin saldırısına karşı korumak ve savunmak yerine, vü­cuda zararlı olabilecek bir aşırı duyarlı­lık tepkisi gösterir. Alerji bu tür bir tep­kidir.

Alerji vücuda giren bir yabancı mad­denin (antijen) belirli bir proteinin (anti­kor) oluşumuna yol açması ve onunla birleşmesi (antijen-antikor birleşmesi) sonucunda ortaya çıkar. Alerji belirtile­rini ortaya çıkaran bir dizi maddenin serbest kalması antijen-antikor tepkime­si olarak da bilinen bu birleşmeden kay­naklanır. Mast hücrelerinde depo edil­miş halde bulunan ve bu tepkimeyle ser­best kalan maddelerin en önemlisi histamindir.

0 yorum:

Yorum Gönder

kpss, kpds, ssk sorgulama, tarım bağkuru, kpss tercihleri
Küfür/spam/işime gelmeyen yorumları silerim :)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | JCpenney Printable Coupons