26 Temmuz 2008 Cumartesi

Hıçkırık, hıçkırmak nedir :(


Hık. Hık. hıkkkk..
Şu an bu satırları yazarken dahi bir hıkkk sesi ile geriye doğru kafam atıyor :s
Sabah uyandım her zamanki gibi günaydın sigaramı yakar içen hıkkk dedim başladım hıçkırmaya 18 saattir de devam ediyor. Yok nefesini tut, yok biri seni korkutsun geçer gibi taktiklerden çalışanı var mı bilmiyorum ama pek işe yarıyacakmış gibi görünmüyor...

Ayrıca en geyiği ise bardağa su doldurup tersten içmek 100 kişi söyler heralde bunu ama nasıl yapılabileceğini ben bi türlü anlamadım :) Bendemi problem acaba (:


Neden hıçkırıyoruz sorusunun cevabı ise şöyle özetlenmiş;
Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasindaki açıklığın istemdışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir ses dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirinuyarılması ile geliştigi bilinmektedir. 
Hıçkırık : Solunum kasları ve özellikle diyaframın ortaya çıkar. Tıp dilinde singultus denir. Nedenleri çeşitlidir. Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürreede de görülebilir. 2 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.
demişler... Ben zaten allerjik oldum acaba hıçkırık ile bir alakası var mıdır ?
Ya da kullandığım ilaçlardan olabilir mi :s
Bilim sizden bu soruların cevaplarını istiyorum.. :D

3 yorum:

2008, 2009, dedi ki...

Bu yazım dahil tam 35 adet özgün makale yazmışım :)
Ama gel görki gogıl amcam kıymet yine bilmedi..
Günde 300 hitlerde sürünüyoruz..

Adsız dedi ki...

artık 300 hiti bile arar hala geldik..

100lerde sürtüyoruz :s

Hami dedi ki...

vay be 35 adet makale..Kaç tane kopyaladın peki ?.Geçenlerde bir kaç konumu bu bloğun içeriğinde gördüm.Onlar acaba senin yazdıklarınmıydı.?İnsanların yazılarını çalıcaksan altına kaynak belirt.Yoksa Boşa yazar durursun.Google amcan sevmez seni yerinde sayarsın anlıyacağın. ,)

Yorum Gönder

kpss, kpds, ssk sorgulama, tarım bağkuru, kpss tercihleri
Küfür/spam/işime gelmeyen yorumları silerim :)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | JCpenney Printable Coupons